Психічне здоров’я на робочому місці: важливість та впровадження програм підтримки

6 лютого 2025 року набув чинності Закон України «Про систему охорони психічного здоров'я». Його положення почнуть діяти з 7 лютого 2026 року.

📌 Закон встановлює правила та принципи роботи системи охорони психічного здоров’я в Україні, врегульовує питання сертифікації фахівців (психологів та психотерапевтів), необхідних вимог до них, ведення Єдиного реєстру фахівців та рекомендує  роботодавцям розробляти та впроваджувати програми психосоціальної підтримки.

Прийнятий Закон встановлює правила та принципи роботи системи охорони психічного здоров’я в Україні.

Він спрямований на забезпечення доступу до якісних послуг, захист прав людей із психічними розладами та іншими проблемами, що стосуються психічного здоров'я, запобігання виникненню психічних розладів й усунення шкідливих факторів, що впливають на психічне здоров’я українців.

Основними нововведеннями Закону є:

  • Створення Національної комісії з питань психічного здоров’я.
  • Впровадження програм психосоціальної підтримки на робочому місці.
  • Нові вимоги до фахівців у сфері психічного здоров’я
  • Впровадження електронної системи психічного здоров’я.
  • Поділ допомоги у сфері психічного здоров’я на види (психосоціальна допомога, психологічна допомога, психотерапія, психологічна реабілітація, психіатрична допомога).
  • Впровадження політики популяризації психічного здоров’я (функціонування “гарячих ліній”, інтегрування послуг у сфері психічного здоров’я в систему медичної допомоги, розвиток програм і послуг у сфері психічного здоров’я на рівні громади).

Основні нововведення:

  • Закон у фінальній редакції рекомендує роботодавцям розробляти та впроваджувати програми психосоціальної підтримки. Вони можуть включати психологічне консультування, тренінги, а також політики запобігання професійному вигоранню.
Раніше законопроектом передбачалось встановлення обовʼязку створення програми підтримки.
  • Нові вимоги до фахівців у сфері психічного здоров'я.
  • Буде створено Реєстр надавачів послуг у сфері психічного  здоров’я, в якому клієнти зможуть перевірити наявність відповідної сертифікації у консультанта.
  • Психологи та психотерапевти з 2031 року зобов’язані мати відповідну освіту та сертифікацію. При цьому, для участі в державних тендерах щодо надання послуг у сфері психічного здоров’я потрібно буде мати сертифікацію для надання відповідних послуг вже починаючи з 2028 року.
  • Сертифікація буде проводитися Національною комісією з питань психічного здоров’я (Психологів) або міжнародно визнаними саморегульованими організаціями (СРО) (Психотерапевтів).
  • Обов’язковою вимогою для сертифікації фахівців у сфері психічного здоров’я є наявність вищої освіти не нижче першого (бакалаврського) рівня у цій сфері, а для сертифікації психотерапевтів є наявність вищої освіти не нижче другого (магістерського) рівня у цій сфері.
📌Слід зазначити, що обовʼязковою умовою для всіх фахівців Платформи Розумію є наявність вищої освіти (рівня спеціаліста або магістра) і досвіду роботи після закінчення навчання від 3 років.

💡Ми підтримуємо нові норми, які на нашу думку у підсумку мають збільшити довіру до фахівців напрямку психічного здоровʼя та врешті позитивно вплинуть на популяризацію піклування про психічне здоровʼя, та дадуть новий поштовх для розвитку компаніями організаційного здоровʼя.
📢Платформа корпоративного добробуту “Розумію” допомагає компаніям створювати комфортне середовище для роботи та розвитку персоналу. Впровадження програм психосоціальної підтримки – це інвестиція у стабільність, ефективність і довгостроковий успіх бізнесу. 🚀 Приєднуйтесь до пілотного проєкту з Розумію і відкрийте нові можливості для своєї команди!